Excelencí v Česku neurazíš, ale ani nepomůžeš
V nedávném rozhovoru Zdeněk Strakoš, znalec programu ERC, vysvětluje, jak z peněz vyždímat špičkovou vědu. Kvalita vědy že se nedá počítat na body. Ale to, co říká, velmi kontrastuje s tím, jak vědu u nás ve velkém financujeme. České vědě pak nechybí talenty, ale zahazujeme je. A do toho teď vláda schválila nový program finanční podpory vědy na vysokých školách z dílny MŠMT, který do velké míry opakuje přesně to, před čím Zdeněk Strakoš v rozhovoru varuje a co nefunguje. Korunu všemu nasadil název programu – Excelence.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Transkraniální magnetická stimulace: Technologie budoucnosti slaví 40 let
V letošním roce si připomínáme čtyřicet let od chvíle, kdy vznikla transkraniální magnetické stimulace (TMS) – převratná technologie, která odstartovala celé odvětví neinvazivní stimulace mozku. Tato metoda dnes bezbolestně a bez nutnosti operace pomáhá léčit depresi a zkoumat mozek.
- Základní údaje
- Luboš Brabenec
Náhodné objevy ukryté ve velkých datech?
Většina z nás, dlouholetých badatelů, má své šťastné objevy, které ukázaly původně nezamýšlenou cestu k cenným výsledkům. Lze však kvantifikovat, jak často k nezamýšleným objevům dochází na základě analýzy velkých dat z publikací? S tím si dovolím polemizovat.
- Základní údaje
- Jan Valenta
Proč je Ministerstvo pro vědu a vysoké školy zbytečné
V rozsáhlém rozhovoru na serveru VědaVýzkum.cz Udělám „super hřiště se super povrchem a osvětlením”, ale někdo na něm musí hrát, odpovídá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek na několik otázek, týkajících se jeho současné činnosti.
- Základní údaje
- Jiří Chýla
Studenti, studentky a džungle nových zákonů
Během posledních měsíců došlo k několika změnám v zákonech, které zlepšují život českým studentům a studentkám. Zejména novela zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách přinesla výrazné zvýšení doktorských stipendií. Od září 2025 doktorský studijní příjem nesmí být nižší než minimální měsíční mzda vynásobená koeficientem 1,2.
- Základní údaje
- Martin Dlouhý
Je to věc jejich managementu a způsobu řízení. Opravdu?
V nedávném rozhovoru náměstek pro vědu Pavel Doleček říká, že stát v rámci institucionálního financování výzkumu neprosazuje společenské vědní potřeby, potažmo priority společenské, protože stát nemůže výzkumným organizacím mluvit do toho, na co erární peníze použijí. Dle blogu Daniela Münicha do toho stát mluvit nemůže proto, že si pro to dosud nevytvořil dostatečně silné nástroje.
- Základní údaje
- Daniel Münich
QS Word University Ranking: Není nad oborové žebříčky
Vyšel nový světový žebříček vysokých škol QS Word University Ranking 2025 by Subject. Zajímavé a cenné na něm je oborovost. Jak si na něm stojí české vysoké školy, shrnul dobře již přede mnou portál Vědavýzkum.cz. Já to jen doplním. Relativně silné zastoupení má Česko v oborové skupině přírodních věd neživé přírody a v oborech věd technických. Naopak velmi slabé zastoupení má Česko v oborech společensko-vědních, kde najdeme pouze tři české vysoké školy. V řadě společensko-ekonomicky důležitých oborů pak Česko zastoupení nemá. Na třech nejlepších percentilových oborových pořadích se z českých vysokých škol umístila Česká zemědělská univerzita (ČZU) v oboru Agriculture a Univerzita Karlova v oborech Medicine a pak Economics and Econometrics.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Jak brzy je příliš brzy? Investice do deeptech start-upů v Česku a inovačně vyspělejších zemích
Nedávno Evropská komise zveřejnila výsledky prestižního schématu EIC Accelerator. Celkem EK podpořila 71 excelentních deeptech projektů. Jako už bohužel obvykle pouze zlomek byl ze Střední a Východní Evropy, jeden z Polska a jeden z Bulharska, z Česka ani jeden.
- Základní údaje
- Vojtěch Nosek
Stopařův průvodce národním hodnocením vědy: Modul 2, Report II
Toto je druhá epizoda v sérii blogů, kde vás polopaticky provádím výsledky posledního kola národního hodnocení vědy a výzkumných organizací. V první epizodě jsem se věnoval hodnocení vědních oborů v Reportu I v rámci Modulu 2. Tentokrát pokračuji Reportem II, který usiluje o zhodnocení výzkumných organizací (VO).
- Základní údaje
- Daniel Münich
Co přinese reformička financování PhD programů
Dlouho očekávaná reformička financování doktorských (PhD) programů zřejmě skončí jako obvykle. Zásadním nedostatkem dosavadního systému bylo, že klíčový regulátor a poskytovatel podpory postrádal informace o kvalitě PhD programů. Na tom se bohužel nezmění nic, protože hodnocení PhD programů se nestalo součástí právě schvalované revize Metodiky 17+ národního hodnocení vědy na vysokých školách.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Strana 1 z 69
-
Rut Bízková
-
Luboš Brabenec
-
Vladislav Čadil
-
Martin Dlouhý
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Martin Fusek
-
Ondřej Havelka
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Jozef Hvorecký
-
Pavla Hubálková
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Marcel Kraus
-
Ladislav Krištoufek
-
Ondřej Machek
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
Jan Valenta
-
František Vácha
-
Martin Víta
-
Martin Vlach
-
Jan Žižka
-
Jiří Zlatuška
-
Vojtěch Nosek