
Jak se skládají molekulární nůžky pro stříhání RNA aneb kdo je kadeřník, kdo dohazovač a kdo Sisyfos
- Autor článku: ne
- Zdroj: Grantová agentura ČR
Stříhání a spojování RNA je klíčový proces pro tvorbu bílkovin v našich buňkách. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR odhalili nové bílkoviny, které pomáhají správně poskládat složitý sestřihový komplex – v rolích kadeřníka, dohazovače a Sisyfa. Výzkum podpořený GA ČR tak výrazně posunul znalosti o molekulárních principech mRNA sestřihu.
- Základní údaje
- Grantová agentura ČR
- Věda

Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Vědci z Laboratoře integrativní biologie Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, který je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), zveřejnili v časopise eLife výsledky svého výzkumu, které dokládají možnosti nového přístupu k léčbě některých zhoubných nádorů.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda

Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev díky pokročilému molekulárnímu modelování
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Výzkumný tým vedený Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto stavů delší čas.
- Základní údaje
- Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
- Věda

Od AI agentů a chatbotů po tvorbu vizuálů – Workshop: Generativní AI ve vědecko-výzkumné činnosti
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Interaktivní workshop pořádaný portálem Vědavýzkum.cz nabídl komplexní pohled na využití generativní AI pro podporu a zefektivnění vědecko-výzkumné činnosti. Účastníci se seznámili s výhodami i limity jednotlivých nástrojů a v praktické části si vyzkoušeli, jak generativní AI okamžitě aplikovat ve své vlastní výzkumné praxi.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Z redakce

Alzheimer a oprava mozku: Co se stane, když chybí klíčový protein?
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC, AV ČR
Nová studie, kterou vědkyně Valentina Lacovich Strašil z CEITEC Masarykovy univerzity (MUNI) zahájila během svého předchozího postdoktorandského působení v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC-FNUSA), ukazuje, že protein známý jako amyloidový prekurzorový protein (APP), spojovaný s Alzheimerovou chorobou, je nezbytný k tomu, aby mozek dokázal reagovat na poranění.
- Základní údaje
- CEITEC, AV ČR
- Věda

Cesta do Oxfordu a zase zpět – dvakrát!
- Autor článku: ne
- Zdroj: Czexpats in Science
Když Lucie Mařanová poprvé přemýšlela o tom, kam by chtěla na svou zahraniční stáž během doktorského studia vyjet, představovala si místa jako Vídeň nebo možná Varšavu. Nakonec ji cesta zavála až na věhlasný britský Oxford, a to byl pro ni splněný sen! Jak se z takové příležitosti (ne)zbláznit, shrnula do blogu a přidala k tomu pár tipů nakonec.
- Základní údaje
- Czexpats in Science
- Czexpats in Science

Naděje pro pacienty s mozkovou mrtvicí
- Autor článku: ne
- Zdroj: Grantová agentura ČR
Mozková příhoda patří k nejčastějším příčinám úmrtí a invalidity. Je způsobena krevními sraženinami blokujícími přívod krve do mozku. Stávající léčba spoléhá na lék zvaný altepláza, který sraženiny rozpouští. Tento lék však zdaleka není dokonalý. David Bednář z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se proto díky grantu JUNIOR STAR zaměřil na zkoumání nových možností, jak by v budoucnu mohla vypadat účinnější léčba.
- Základní údaje
- Grantová agentura ČR
- Věda

Vědci zkoumají nové možnosti léčby mnohočetného myelomu pomocí platnatých komplexů
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci
Tým vědců z Přírodovědecké a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zahájil ve spolupráci s odborníky z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně preklinickou studii zkoumající terapeutický potenciál nových platnatých komplexů v boji proti mnohočetnému myelomu, což je závažné a často nevyléčitelné nádorové onemocnění krve.
- Základní údaje
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Věda

Bismut jako levnější alternativa zlata
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoké učení technické v Brně
Cenu Wernera von Siemense za třetí místo v kategorii Nejlepší diplomová práce získal Michael Foltýn z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně za práci s názvem Plazmonika neušlechtilých kovů. Doktorand aktuálně působí na CEITEC VUT.
- Základní údaje
- Vysoké učení technické v Brně
- Věda

Tajemství rozpínajícího se vesmíru – záhadná temná energie trápí kosmology
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Ani 100 let po objevu rozpínání vesmíru si stále nejsme jisti, jak rychle se rozpínání v současnosti odehrává. Pokud se podíváme na různá pozorování, zjistíme, že mezi vědci nepanuje shoda. Jakou roli hraje v rozpínání kosmologická konstanta, která se ve vysvětlení rozpínání opakovaně objevovala a zase mizela?
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda
Strana 1 z 423